Czym różni się zaliczka od zadatku?
Kwestie dotyczące zaliczki nie są uregulowane w przepisach prawa. Wynikają z praktyki. Zaliczka to po prostu przedpłata. Zapłacona część wynagrodzenia.
Zadatek jest uregulowany w przepisach. Zabezpiecza wykonanie umowy.
Jakie są zasady wypłaty zaliczki i zadatku?
Zaliczka powinna być uiszczona zgodnie z ustaleniami stron umowy. Umowa powinna w takim przypadku określać:
wysokość zaliczki,
termin zapłaty,
sposób zapłaty (gotówka, przelew, itp);
konsekwencje braku uiszczenia zaliczki (np. rozwiązanie umowy, wstrzymanie się od wykonania świadczenia, itp.).
Zasady wpłaty zadatku określają przepisy prawa. Powinien on być dany w momencie zawarcia umowy. Przepisy nie precyzują dokładnych zasad uiszczenia zadatku, w związku z czym wszystkie szczegóły powinny być uzgodnione przez strony tak jak w przypadku zaliczki.
Konsekwencje niewykonania umowy
Co się jednak dzieje gdy zapłaciliśmy zaliczkę lub zadatek, a do wykonania umowy nie doszło?
W przypadku zaliczki - należy ją zwrócić wpłacającemu. Zaliczki nie jest zabezpieczeniem umowy, a jedynie przedpłatą części wynagrodzenia. Skoro do wykonania umowy nie doszło, to wynagrodzenie się nie należy.
W przypadku zadatku - sytuacja wygląda nieco inaczej. W przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Jeśli umowa zaś uległa rozwiązaniu (np, wypowiedzenie), to zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony. Tyle przepisy
Oczywiście kwestie zadatku strony mogą uregulować według swojego
Wykonanie umowy
Jak wygląda sytuacja, gdy umowa została w pełni wykonana? Kwota będąca zaliczką lub zadatkiem jest zaliczana na poczet wynagrodzenia. Jeśli jednak zadatek nie może być zaliczony na poczet wynagrodzenia - trzeba go zwrócić.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące omówionego tematu - piszcie śmiało.
Podstawa prawna:
art. 394 Kodeksu cywilnego.
Comments