Opodatkowanie podatkiem PIT podlega dochód każdej osoby fizycznej w przypadku spełnienia przepisanych prawem kryteriów. Co do zasady dochodem jest przychód (suma wszystkich przychodów) pomniejszony o koszty jego uzyskania. Wyliczony w ten sposób dochód stanowi podstawę opodatkowania, od której z kolei wyliczana jest wysokość należnego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Podatnikowi przysługuje możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o darowizny przekazane na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Czyli zmniejszamy kwotę, od której wyliczamy PIT i tym samym - płacimy mniejszy podatek.
Możliwość odliczenia darowizny podlega jednak pewnym ograniczeniom.
Pierwszym ograniczeniem jest to, że obdarowanym mogą być tylko podmioty wymienione w ustawie, np. organizacja pozarządowa, fundacja, stowarzyszenie, lub inny podmiot, który nie należy do sektora finansów publicznych, spółdzielnia socjalna, czy też spółka kapitałowa, która nie działa w celu osiągnięcia zysku. Nie ma wymogu posiadania przez taką organizację statusu organizacji pożytku publicznego (OPP).
Drugim ograniczeniem jest to, że obdarowana organizacja powinna realizować cele z zakresu sfery zadań publicznych wymienione w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, np. działalność charytatywna lub działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz:
osób fizycznych oraz
podmiotów prowadzących działalność z zakresu przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego.
Ostatnim ograniczeniem jest wysokość możliwego odliczenia. Kwota podlegająca odliczeniu może wynieść jedynie 6% dochodu podatnika wskazanego w jego zeznaniu.
Kwota odliczanej darowizny powinna być wymieniona w formularzu PIT/O załączanym do rocznego zeznania podatkowego.
Konieczne jest również odpowiednie udokumentowanie przekazanej darowizny, np. potwierdzenia przelewu lub innego dowodu wpłaty środków pieniężnych. Wrzucenie monet do puszki niestety nie wchodzi w grę.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące omówionego tematu - piszcie śmiało.
Podstawa prawna:
art. 888 Kodeksu Cywilnego;
art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
art. 26 ust. 1 pkt 9) lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
art. 26 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
art. 26 ust. 7 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
Comments